«

»

Apr 19

Poľsko – Ojcóvski Park Narodowy, Czestochowa a Krakow

Ojcóvski Park Narodowy

Ojcóvski Park Narodowy

Klub prešovských turistov v tomto kalendárnom roku zorganizoval viacero akcií za hranice všedných dní a to aj doslova – boli už v Maďarsku, Čechách, na Ukrajine, v Rumunsku…na september naplánovali trojdňový turistický kultúrno-poznávací zájazd do Poľska, aby sa pokochali tamojšou prírodou a poobdivovali aj niektoré kultúrne a historické pamiatky u našich severných susedov.

Z Prešova sa objednaným autobusom presunuli do malej osady Ojców v blízkosti Krakowa a hneď sa odtiaľ vybrali do Ojcowského Parku Narodoweho – prechádzali pútavým a atraktívnym prostredím skalného labyrintu bielych vápencových ihiel a stien, ktoré sú sústredené najviac v údolí potoka Pradnik. Na mnohých skalách sa hrdo vypínajú mohutné hrady, ktoré tvoria trasu Orlích hniezd. Trasa vedie z Czestochowej do Krakowa. Väčšina hradov bola vybudovaná v stredoveku a zdevastovaná počas nájazdov Švédov v 17. storočí. Jedným zo zachovaných je hrad Pieskowa Skala, ktorí navštívili aj prešovskí turisti. Obdivovali tu arkádové nádvorie obrastené brečtanom, posedeli v príjemnej záhradnej reštaurácii, odkiaľ je nádherný výhľad na okolie a na prekrásne záhrady. Obišli ešte hrad, za povšimnutie stojí najslávnejšia 20 metrov vysoká skala Herkulov kyjak. Na ďalšiu 20 metrovú skalu Jonaszówka ich doviedli upravené schody, odtiaľ obdivovali ústie Saspowskej doliny a po zelenej značke zišli do jaskyne Ciemniak a ku skalnej bráne nazývanej Brana Krakowska. Názov má údajne podľa starej obchodnej cesty, ktorá viedla do Krakowa. Nakoniec skončili pri jaskyni Lokietka, odkiaľ sa vrátili do Ojcówa, kde spali.

Na druhý deň vyrazili skoro ráno – smer Czestochowa. V tomto významnom pútnickom meste navštívili miestny obrovský kláštor. Tu je uložený vzácny obraz čiernej madony Čenstochovskej s dieťatkom, ktorej sa pripisujú zázračné schopnosti. V kláštore vyšli na vežu, nadchýnali sa krásnymi obrazmi, šperkami, historickými zbraňami … bolo by tu čo obdivovať a prezerať aj celý deň, ale turisti pokračovali po trase Orlích hniezd, kde navštívili hrady Olsztyn, Mirów a Ogrodzienec – všetky na hradných bralách.

Posledný deň bol celý venovaný prehliadke Krakowa. Dopoludnia mali dojednaného slovensky hovoriaceho sprievodcu, ktorý ich sprevádzal po tých najpozoruhodnejších miestach a popoludní v rámci voľného programu si každý sám alebo v skupinkách poprezeral v tomto meste, čo chcel alebo na čo ho upozornil sprievodca. A bolo čo pozerať! Krakow patrí medzi najkrajšie európske mestá. Najstaršie zmienky o Krakowe, ktoré patrí medzi najkrajšie európske mestá, sú z polovice 10. storočia a štatút hlavného mesta získal v roku 1038. Počas mnohých storočí sem prichádzali za prácou renomovaní umelci a architekti, a pretože počas vojen bolo ušetrené od väčších škôd, zachovalo sa v ňom najväčšie zoskupenie historických budov a pamiatok z celého Poľska. Mestské historické jadro je od roku 1978 zapísané na do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Prešovskí turisti začali prehliadku na pahorku Wawel s impozantným Kráľovským zámkom. Prezreli si celý zámok – katedrálne múzeum, hrobky, opevnenia hradu…Neskôr zišli do starého mesta. Kto by bol chcel, mohol si prehliadku urobiť na objednanom koči alebo prehliadkovými autíčkami. Väčšina našich išla pešo, navštívili starý trh, kostol Panny Márie, Sukienice – pekná budova na hlavnom námestí, kde sú v súčasnosti útulné kaviarničky a na poschodí Galéria maliarskeho umenia. Prezreli si množstvo prekrásnych domov a kto stihol, zašiel aj do zachovanej starej židovskej štvrte v obvode Kazimierz. A už tu bol čas odchodu, škoda, že už! Ako mnohokrát predtým sme skonštatovali – je potrebné sa sem znovu vrátiť, lebo je tu stále čo navštíviť a obdivovať. Bol to jeden z tých výletov, ktorý ulahodil oku a pohladil dušu aj telo! Doporučujem!

Alena Bodnárová

Foto: Jirka Mikušová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *